STUDENT OF THE YEAR AWARD, 2017 – NATIONAL LEVEL

Name of the Student Class City of Residence Award School
Mehar Bhasin 8 Gurugram Winner The Heritage School
A Varshith 8 Hyderabad 1st runners-up FIITJEE World School
Hargun Kaur Sodhi 8 Noida 2nd runners-up Amity International School
Hemant V Nair 9 Hyderabad Winner FIITJEE World School
Apurva Narayan 9 Chennai 1st runners-up Padma Seshadri Bala Bhavan School
Aditya Prakash 9 Delhi 2nd runners-up Sri Venkateshwar International School
Maanav Khaitan 10 Hyderabad Winner Oakridge International School
Aiswarya Anand 10 Chennai 1st runners-up Padma Seshadri Bala Bhavan School
Ishan Agrawal 10 Hyderabad 1st runners-up Delhi Public School, Secunderabad
Abhinav Agarwal 11 Jaipur Winner Malviya Convent School
A Architha 11 Chennai 1st runners-up Chennai Public School
Ashna Choudhary 11 Chennai 2nd runners-up Devi Academy
Prakhar Rathi 12 Delhi Winner Mount Carmel School
Muskan Lamba 12 Delhi 1st runners-up Ahlcon International School
Harshita Khurana 12 Greater Noida 2nd runners-up Ryan International School

STUDENT OF THE YEAR AWARD, 2017 – CITY LEVEL

Name of the Student Class City of Residence Award School
Bhavhya Jayna 8 Gurugram Winner Shiv Nadar School
Ashrita Kantamneni 8 Hyderabad Winner FIITJEE World School
Shreyans Jain 8 Hyderabad 1st runners-up FIITJEE World School
D V Nimeshika 8 Hyderabad 2nd runners-up FIITJEE World School
Ruhi Mitra 9 Bangalore Winner National Public School, Rajajinagar
Sakshi Shekhar 9 Bilaspur  Winner DAV Public School
Sehastrajit S 9 Chennai Winner Maharishi Vidya Mandir Senior Secondary School
Kaushik Rajendran 9 Chennai 1st runners-up Bala Vidya Mandir
V P Sree Varshini 9 Chennai 1st runners-up The PSBB Millennium School
Sparsh Vashist 9 Delhi Winner Bal Bharati Public School, GRH Marg
Anushka Kaushik 9 Delhi 1st runners-up Bal Bharati Public School, Dwarka
Utsav Garg 9 Delhi 2nd runners-up Bal Bharati Public School, Dwarka
Rushikesh Aoley 9 Gurugram Winner Shalom Hills International School
Taneesha Kalra 9 Gurugram 1st runners-up Delhi Public School
Vidhi Chetan Shah 9 Hyderabad Winner Gitanjali Senior School
MLN Vibhav Gopal 9 Hyderabad 1st runners-up FIITJEE World School
Anmol Panda 9 Hyderabad 2nd runners-up International School
Anmol Singh Rathore 9 Jaipur Winner Maharaja Sawai Man Singh Vidyalaya
Anushka Kaiwar 9 Mumbai Winner Podar International School
Armaan Singh Ahluwalia 9 Noida Winner Delhi Public School, RK Puram
Dhanya Simon 9 Thrissur Winner Seventh Day Adventist Higher Secondary School
Sai Krishna Kommineni 9 Vijayawada Winner Kennedy High School
Jahith Akthar A 9 Virudhunagar Winner Seventh Day Adventist Matricualtion Higher Secondary School
Stuti Bagchi 9 Vijayawada Winner Delhi Public School, Vijayawada
Rohit Sai Ancha 10 Bangalore Winner Narayana Olympiad School
Dharani Govindasamy 10 Chennai Winner Maharishi Vidya Mandir Senior Secondary School
Mukund Krishnan 10 Chennai 1st runners-up Padma Seshadri Bala Bhavan School
Sharon Jennifer 10 Chennai 1st runners-up Chennai Public School, Anna Nagar
Mansi Seth 10 Delhi Winner Lotus Valley International School
Hirdey Sethi 10 Delhi 1st runners-up K R Mangalam World School
Dhruv Sharma 10 Delhi 2nd runners-up DAV Public School
Khyaati Nayyar 10 Ghaziabad Winner Bal Bharati Public School
Kenneth Lobo 10 Gurugram Winner Shalom Hills International School
Aman Thakur 10 Gurugram 1st runners-up Manav Rachna International School
Surabhi Mishra 10 Gurugram 2nd runners-up Delhi Public School, Maruti Kunj
Avirath Tibrewala 10 Hyderabad Winner Gitanjali Devshala
Kaveri Priya Putti 10 Hyderabad 1st runners-up Delhi Public School
Aditi Vashishtha 10 Jaipur Winner Edify World School
Vandit Lodha 10 Jaipur Winner Bharatiya Vidya Bhavan Vidyashram
Ankur Verma 10 Jaipur 1st runners-up Delhi Public School
Aditi Kumar 10 Noida Winner Presentation Convent Sr. Sec. School
Vanshika Tandon 10 Noida 1st runners-up Mother Mary’s School
Prabhjyot Singh Sodhi 10 Noida 2nd runners-up Amity International School
Arnab Chowhan 11 Agartala  Winner Shishu Bihar Higher Secondary School
Shreyas Ravishankar Sheeranali 11 Bangalore Winner BASE PU College
Sudhay S 11 Coimbatore Winner Suguna PIP School
Kalpana Pandey 11 Delhi Winner Basava International School
Kaustubh Miglani 11 Delhi 1st runners-up Bal Bharati Public School
Karan Jain 11 Delhi 2nd runners-up St. Columba’s School
Ujjwal Jain 11 Delhi 2nd runners-up Sachdeva Public School
Adarsh Kumar Singh 11 Gurugram Winner Colonel’s Central Academy
Ananya Bashyam 11 Hyderabad Winner Army Public School
Shriya Reddy Kontham 11 Hyderabad 1st runners-up FIITJEE Junior College
Ankit Gupta 11 Jaipur Winner St. Edmund’s School, Malviya Nagar
Abdul Jawad Khan 11 Lucknow  Winner City Montessori School, Gomti Nagar
Yukti Rajendra Shah 11 Navi Mumbai Winner H.R. College of Commerce and Economics
Yaswanth Pulavarthi 11 Vijayawada 1st runners-up FIITJEE Junior College
Bhadradri Chaitanya Viriyala 11 Vijayawada 2nd runners-up FIITJEE Junior College
V Avinash Reddy 11 Vijayawada 2nd runners-up FIITJEE Junior College
V Sushant 11 Vijayawada 2nd runners-up FIITJEE Junior College
Shreya K 12 Chennai Winner Chettinad Vidyashram
Aakash Kumar 12 Chennai 1st runners-up Chettinad Vidyashram
Hrishav Kumar Das 12 Delhi Winner Bluebells School International
Kritika Kapoor 12 Delhi 1st runners-up St. Mark’s Senior Secondary Public School
Yashsvi Girdhar 12 Ghaziabad Winner Amity International School
Suhit Rakshit 12 Hyderabad Winner Army Public School, Golconda
Rasika Muralidharan 12 Hyderabad 1st runners-up Army Public School, Golconda
Chinmay Choudhary 12 Jaipur Winner Shiv Jyoti Senior Secondary School
Shashwat Tripathi 12 Lucknow  Winner City Montessori Inter College
Aayush Aiyanna 12 Mysore  Winner NPS International School
Karthik Ramakrishnan 12 Vijayawada Winner FIITJEE Junior College
Sama Sai Karthik 12 Vijayawada 1st runners-up FIITJEE Junior College
Disclaimer: SOTY Foundation / USA UnivQuest reserves the right to withdraw / cancel the awards for any individual in case of any discrepancy or at its sole discretion without assigning any reason.